SLUCHOVÉ POSTIŽENÍ
TĚLESNÉ POSTIŽENÍ
MENTÁLNÍ POSTIŽENÍ
DROGY A ZÁVISLOSTI
OBČANSKÉ PORADENSTVÍ
DUCHOVNÍ PORADENSTVÍ
PSYCHOL.PORADENSTVÍ
MENŠINY A CIZINCI
ZAMĚSTNANOST

Naši partneři
10. 01. 2021 17:59 - Tomáš
tíživá životní situace: omezení svéprávnosti; odebrání ŘP;
Dobrý den, již několik let trpím mentální anorexií, jsem plnoletý (otec od rodiny). Léčím se téměř rok, z toho osm měsíců jsem na neschopence. Mezi tím jsem byl již několikrát hospitalizován pro chudokrevnost a absolvoval měsíc v psychiatrické léčebně, kde jsem ukončil léčbu na revers. Můj zdravotní stav se stále nelepší. Poslední dobou mi moje psychiatrička "vyhrožuje" omezením svéprávnosti a odebrání ŘP. Může tak moje psychiatrička učinit? Děkuji za odpověď.

11.01.2021 10:17: Šosová Marta JUDr.
Dobrý den, pane Tomáši,
děkujeme za Váš dotaz, který se týká omezení svéprávnosti.
Zcela teoreticky může Vaše psychiatrička návrh k soudu na omezení svéprávnosti podat.Prakticky to může udělat každý, kdo osvědčí nějaký právní zájem. U ošetřujícího lékaře se předpokládá, že to udělat může.
Pokud by se to stalo, tak máte možnost se k celé věci vyjadřovat, dostanete ustanoveného bezplatného advokáta, který Vám v řízení bude pomáhat. Soud by se určitě doptával i Vašich blízkých a zejména by nařídil provedení znaleckého posudku ohledně zdravotního stavu. I v případě, že by byl vydán rozsudek o omezení svéprávnosti, měl byste právo se proti němu odvolat.
Ještě poznamenávám, že podle občanského zákoníku (z.č. 89/2012 Sb.) je možné přistoupit k omezení svéprávnosti člověka vždy jen v zájmu člověka, jehož se to týká, po jeho zhlédnutí a s plným uznáváním jeho práv a jeho osobní jedinečnosti. Přitom musí být důkladně vzaty v úvahu rozsah i stupeň neschopnosti člověka postarat se o vlastní záležitosti.
Omezit svéprávnost člověka lze jen tehdy, hrozila-li by mu jinak závažná újma a nepostačí-li vzhledem k jeho zájmům mírnější a méně omezující opatření.
Omezení může být nejdéle na tři roky.
(§ 55 a následující zákona)
Přeji Vám, aby se Vám podařilo tuto situaci zvládnout a také abyste se uzdravil.
JUDr. Marta Šosová

tisková verze dotazu

Server InternetPoradna provozuje občanské sdružení InternetPoradna.cz.
ISSN 1801-5190 © InternetPoradna.cz, 2001-2013.
Licence Creative Commons
InternetPoradna.cz, jejímž autorem je InternetPoradna.cz, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Unported .