SLUCHOVÉ POSTIŽENÍ
TĚLESNÉ POSTIŽENÍ
MENTÁLNÍ POSTIŽENÍ
DROGY A ZÁVISLOSTI
OBČANSKÉ PORADENSTVÍ
DUCHOVNÍ PORADENSTVÍ
PSYCHOL.PORADENSTVÍ
MENŠINY A CIZINCI
ZAMĚSTNANOST

Naši partneři
05. 07. 2019 06:27 - HALUZA
sociální a zdravotní pojištění: péče o osobu blízkou
Dobrý den.Jak je to s osobou pečující o osobu blízkou, která má 3. stupeň závislosti? Za odpověď děkuji.FS

09.07.2019 15:06: Novosád Libor, PhDr. et Mgr., Ph.D.
Dobrý den,

děkujme za důvěru, s níž se na nás obracíte. Ptáte se, jak je to s osobou pečující o osobu blízkou.
Částečně jsme na Váš dotaz odpověděli 4. 7. 2019. Nyní se tedy zaměříme na Vás, jakožto pečující osobu.
Pokud je pečující osoba v produktivním věku, tak záleží na tom, zda podniká či je zaměstnancem. Jestliže podnikáte, je to posuzováno jako Vaše vedlejší činnost, protože Vaší hlavní činností je péče o osobu blízkou. Záleží na Vašem výdělku, nicméně můžete mít snížené odvody na zdravotní a sociální pojištění a zjednodušené daňové povinnosti, což Vám vysvětlí na Okresní správě sociálního zabezpečení a ve Vaší zdravotní pojišťovně. Obdobně to platí u osob v zaměstnaneckém poměru, kde tuto skutečnost musíte nahlásit ve mzdové účtárně.
Kdyby byla potřeba péče taková, že byste se musela vzdát zaměstnání či podnikání, tak se stáváte tzv. „státním pojištěncem“. Zdravotní a sociální pojištění za Vás bude hradit stát a doba Vaší péče se započítá do Vámi odpracovaných let, nutných pro nárok na starobní důchod.
Skutečnost, že nepracujete a jste pečující osobou bez vlastního příjmu, Vám písemně potvrdí úřad práce, který příspěvek na péči (PnP) přiznal osobě, o kterou pečujete. Toto potvrzení budete každoročně předkládat na OSSZ a zdravotní pojišťovně.
Na závěr opakuji upozornění, že PnP výhradně náleží osobě, o kterou je pečováno, a která sama rozhodne, jak jej využije. Znamená to, že PnP není Vaším příjmem a záleží jen na vaší vzájemné dohodě. V případě, že se nedohodnete, mohly by Vám pomoci dávky státní sociální podpory, jako je příspěvek na živobytí, na bydlení atd, s čímž Vám pomohou opět na úřadě práce.
Doufám, že Vám naše rada pomohla a přejeme vše dobré.
L. Novosád
i-poradna

tisková verze dotazu

Server InternetPoradna provozuje občanské sdružení InternetPoradna.cz.
ISSN 1801-5190 © InternetPoradna.cz, 2001-2013.
Licence Creative Commons
InternetPoradna.cz, jejímž autorem je InternetPoradna.cz, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Unported .